ŠTA STOJI IZA ZAČARANOG KRUGA PRETERIVANJA
Nismo rođeni da preterujemo. Pa tako nismo rođeni ni da patimo od posledica preterivanja. Rođeni smo da budemo izbalansirani i srećni. Zato bi trebalo da radimo na svesnosti o sopstvenom preterivanju. A u tome su nam npr. signali/simptomi iz fizičkog tela od ogromne pomoći. Jer…
Kad preterujemo u jelu, javi nam se (posledica) iz stomaka. Kad preterujemo u alkoholu, javi nam se (posledica) iz jetre ili mozga. Kad preterujemo u seksu (promiskuitetu), javi nam se najpre iz predela međunožja. Kad preterujemo u kafi, javi nam se opet želudac, srce, jetra. Kad preterujemo u industrijskom pivu, javi nam se debelo crevo, rektum…
Poznato vam je? Iskusili ste. Da li onda te signale čujemo, poslušamo, ili nastavljamo po starom?
Malo drugačija preterivanja
A preterivanja koja ne idu preko usta?
Ono, kad preteruješ u fizičkom treningu, da ti se javi iz mišića. Kad preteruješ u nespavanju, da ti se javi u (de)koncentraciji. Ili, kad preteruješ u brigama, da ti se javi iz želuca i bubrega?
I ovo vam nije nepoznato, naravno. I opet verujem da je većina to i iskusila.
A šta kad se preterivanja ispoljavaju u partnerskom i roditeljskom (verbalnom i energetskom) nasilju?
Ili, šta kad preterujemo u nepoverenju, posesivnosti, ljubomori…? Posebno, šta kad sve to biva zakomplikovano neurozama, gojaznošću, drugovanjem s porocima…?
Zašto to činimo? Gde su izvori te neravnoteže zbog koje u konačnom i obolevamo?
Da li ste ikad i pomislili da biste uzroke preterivanja mogli pronaći u nedostatku ljubavi u vašoj primarnoj porodici, u traumama iz detinjstva…?
Većini nas teško je da sebi priznamo da preterujemo, a nekamoli da se time ozbiljno pozabavimo. To je osnovni problem.
A i kad taj problem prevaziđemo, onda nam je teško, pa čak i nesnošljivo da prizivamo mučne slike iz našeg detinjstva. Da se sećamo svog odrastanja u neljubavnom okruženju… A izvori preterivanja su neretko baš tu. I treba krenuti ka njima…
Goran Kojić, sertifikovani detoks-trener i trener za lični razvoj